History

1922
ההתחלה
אליעזר אולניק נולד ב-6.7.1922 באיזור הנקרא ״רובנו״ שהיה מסונף לפולין, למשפחה בת שבעה אחים ואחיות.
1922
1939
מלחמת העולם
פרוץ מלחמת העולם השניה בין גרמניה לפולין, אליעזר מספר: ״עם פרוץ המלחמה נכנס לביתנו אחד השכנים, שמוליק גורודצר, בעל חנות מכולת, והציע שנעזוב את המקום. אימי לא היססה לרגע ואישרה לי לעזוב את הכפר זלזנה עם אחותי הבכורה חיה. הגענו לתחנת הרכבת ״ינובה דולינה״, שם פגשנו יהודים נוספים, וכולנו יצאנו ברכבת לערבות רוסיה. לאחר מכן עלינו להרי הקווקז, שם איבדתי את אחותי חיה, שעד היום ניתק הקשר ביני לבינה, כך גם הקשר עם משפחתי. במהלך אותן שנים הגיעו אליי שמועות שאחותי חיה נהרגה בהפגזה, ומשפחתי נכחדה בשואה״.
1939
1948
העליה לארץ
אליעזר אולניק עולה לישראל באוניה ״טרנסילבניה״, לאחר שנתיים בצ׳כיה בהן התחבא וחי בזהות בדויה.
1948
1949
החיים בארץ
״בהמלך טיול קבוצתי בדרום הארץ חשבתי לעצמי שאני רוצה לראות גם את סדום. ירדתי מהאוטובוס שהוביל את כל המטיילים הביתה, יחד עם חייל שאספנו בדרך. עצרנו נהג משאית בצד הדרך שהסכים לקחת אותנו לסדום. בדרך עם המשאית מב״ש לסדום אספנו גם בחורה צעירה בשם מלכה והזמנתי אותה ואת החייל לארוחה בחדרי. כעבור שלושה חודשים אני ומלכה התחתנו. גרנו בבית שהיו בו שישה חדרים בטבעון, לא היה לנו כסף אבל היה לי אופנוע שקניתי בצ׳כיה. לאחר זמן מה קניתי טנדר מסוג ״שברולט״ ועבדתי על משאית שעם הזמן הפכה למשאית הראשונה של אולניק.
1949
1951
ניצני החברה
לאחר שיחרורו מצה״ל, חיפש אליעזר אחר מקור פרנסה. אליעזר מצא עבודה בבית החרשות לגזוז ״מצח״ בתור סבל, ולאחר מכן כנהג משאית המחלק גזוז בטבעון. אליעזר מספר: ״בזכות עזיבתי את מקום העבודה בבית החרושת לגזוז, נהייתי עצמאי והתקדמתי בחיים״. אליעזר קנה ביחד עם חברו, ון גרש, משאית חדשה מסוג ״מק״ והתקבל כחבר בארגון נהגי טבעון.
1951
1967
מלחמת ששת הימים
במהלך מלחמת ששת הימים, בה נטל אליעזר חלק, החליטו מלכה ואליעזר להעתיק את מקום מגוריהם לנתניה, בסמוך להוריה. מלכה בחרה במקצוע ההוראה כייעודה בחיים והיא חינכה דורות רבים של תלמידים. היא מתנדבת ותורמת רבות לקהילה, ואף זכתה ב1999 בתואר ״יקירת העיר נתניה״.
1967
1969
החברה הראשונה
אליעזר מקים עם כמה חברים את חברת התשתיות ״נת-מרים״. במהלך השנים עזבו מספר שותפים את החברה ואליעזר רכש את החלק שלהם בחברה עד שנותר עם שותף בודד בשם פוליבודה. פוליבודה נפטר לאחר זמן קצר מדום לב. עם פטירת נכפה על אליעזר לקבל כשותפיו החדשים את ביתו וחתנו של פוליבודה, ולאחר זמן מה הבין כי אם לא ייפרד במהרה מהעסק הכושל הוא יאבד את כל רכושו. כך עזב אליעזר את החברה, שלרשותו רק מספר משאיות וטרקטור אחד בודד.
1969
1978
הקמת ״אולניק״
אליעזר מקים את החברה המשפחתית ״אולניק״. לאחר שאליעזר עזב את חברת ״נת-מרים״, הוא הקים חברה עצמאית, לה הכניס כשותפים מהנדסים ואנשי מקצוע שהיו בקיאים בתחום ההנדסה, תחום שאליעזר לא היה בקיא בו בשל העובדה שלא הצליח לרכוש השכלה מספקת בשל המכשולים הרבים שעבר בחייו. אליעזר הכניס שותפים אלה באחוזים קטנים וכך, כשנפרד מהם, הפרידה לא היוותה טלטלה רצינית לעסק ולחברה. לאחר סיום לימודיו של בנו דורון, העסק נהפך לעסק משפחתי ותלותם של בני משפחת אולניק בשותפים חיצוניים הסתיימה.
1978
2000
עתיד החברה
דוד ודורון, שני בניו של אליעזר ממשיכים לנהל את האימפריה שהקים אביהם - חברה להובלה, עבודות עפר וכבישים ומיחזור פסולת. החברה אחראית על פרוייקטים רבים בארץ, שמספקים עבודה למאות עובדים וקבלנים ברחבי הארץ. אליעזר מבלה את מחצית יומו במוסך החברה, בשעות הצהריים הוא נח, מעלעל בעיתונים ונהנה בים. המשפחה בעבור אליעזר היא מקור הגאווה שלו, והוא רווה נחת מילדיו, נכדיו וניניו שנושאים בגאווה את שמות הוריו, אחיו ואחיותיו שניספו בשואה.
2000
2004
יקיר העיר נתניה
אליעזר אולניק זוכה בכבוד גדול ומקבל תעודת הוקרה מעיריית נתניה.
history_page
2015
מביטים קדימה
אולניק היא אחת החברות המובילות במשק בתחומי ההנדסה האזרחית, הבנייה והפיתוח, כמו גם בענף מיחזור הפסולת. הניסיון הייחודי של החברה בביצוע עבודות מורכבות ורחבות היקף בתחומי ההנדסה האזרחית, ההקפדה על סטנדרטים גבוהים ביותר בניהול פרויקטים, העמידה בלוחות זמנים ובמסגרות תקציב, והשמירה על טיב ואיכות הבנייה הינם כמה מסימני ההיכר של החברה.
history_page1